Giełda transportowa w Polsce

Charakterystyka giełd transportowychGiełdy transportowe pozwalają firmom operującym w sektorze TSL ( Transport Spedycja Logistyka ) zaoszczędzić pieniądze. Puste miejsce w przyczepie wysyłanego w trasę auta to zawsze strata. Giełda transportowa jest internetową platformą, która umożliwia zapełnienie luk towarem.

Jak działają giełdy transportowe?

Na każdym serwisie tego typu rejestrują się dwa rodzaje firm. Możemy tu znaleźć zarówno przedstawicieli branży transportowej, jak i producentów. Giełda czeka z otwartymi ramionami na każdego. Niezależnie od tego, czy jesteście przedsiębiorstwem operującym flotą złożoną z setek ciągników czy też kilkuosobową firmą przewozową, możecie zarejestrować się na giełdzie. Różnorodność ofert na giełdzie gwarantuje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Giełda daje możliwość przetransportowania niewielkich ładunków oraz olbrzymich ilości towaru. Pokaźne firmy korzystają z niej głównie, by zapełnić wolne przestrzenie w wysyłanym transporcie. Giełda często okazuje się też być jedynym sposobem na pozyskanie ładunku na drogę powrotną. Mali przewoźnicy niejednokrotnie wszystkie swoje zlecenia zawdzięczają tego rodzaju portalom.

Instytucje te są też zbawienne dla wielu producentów. Jeśli firma wytwarzająca towary nie posiada własnej floty, zlecenia transporowe są dla niej jedyną szansą na przewiezienie ładunku do odległych miast. Nie bez znaczenia jest też fakt, że firmy wystawiające ładunki na giełdzie nie muszą korzystać z usług spedytora. Oszczędzają w ten sposób nawet dwadzieścia procent kosztów.

Jak zarejestrować się na giełdzie transportowej?

Firmy transportowe wchodząc na stronę giełdy muszą wypełnić krótki formularz. Zazwyczaj zawierają się w nim następujące informacje:

  • typ nadwozia
  • miejsce załadunku
  • cel przejazdu
  • data ważności oferty

Bardzo podobnie system działa z punktu widzenia producentów i innych firm szukających transportu dla swoich ładunków. Muszą podać:

  • masę oraz rodzaj ładunku
  • miejsce odbioru
  • miejsce odebrania towaru
  • datę

Większość giełd towarowych opiera swoje działanie na prostych programach. Wystarczy je ściągnąć z internetu i zainstalować. Pozwalają nie tylko obliczyć trasę, ale też śledzić ładunek. Coraz bardziej popularne stają się też aplikacje mobilne. Są tworzone przede wszystkim z myślą o jednoosobowych firmach, w których właściciel nie tylko prowadzi auto, ale też zarządza transportem i pozyskuje nowe zlecenia.Zestawienie giełd transportowych

Ze względu na charakterystykę branży TSL większość giełd transportowych działa na rynku międzynarodowym. Ograniczanie się do jednego kraju na dłuższą metę jest zwyczajnie nieopłacalne. Wielkim zasięgiem i popularnością cieszy się polski serwis Trans.eu. Rozpoczął on swoją działalność w roku 2004. Znajdziemy tutaj około 150 000 ofert dziennie. Istnieją również mniejsze giełdy jednak nie posiadają one tak szerokiej oferty